Zamestnávatelia už musia uhrádzať dovolenku na Slovensku

Pozrite sa, na čo máte nárok vo vašej firme

Príspevok od zamestnávateľa na domácu rekreáciu je už aj na Slovensku realitou.  Už tieto jarné prázdniny môžete s deťmi stráviť dovolenku na Slovensku alebo im uhradiť tábor vo forme zimnej lyžovačky. O tom, akú formu úhrady zvolí firma, v ktorej pracujete,  záleží na jej rozhodnutí. Kto má na peniaze nárok a na čo si dať pozor, aby ste ich skutočne od firmy dostali? Ak vaša firma a vy spĺňate podmienky, môžete už v tomto roku využiť príspevok, a to maximálne 275 € na rekreáciu na Slovensku. Avšak pozor, dôležité je zistiť si, akou formou bude váš zamestnávateľ uhrádzať 55 % z nákladov na pobyt. „Zamestnávateľ v internom predpise oboznámi zamestnanca o forme poskytnutia príspevku na rekreáciu,“ upozorňuje hovorkyňa rezortu dopravy Karolína Ducká. Teda to, či dostanete poukaz, alebo vám uhradí faktúru z pobytu. Môže zvoliť obe formy. Rovnaké pravidlá ako pre rekreácie platia aj pre aktivity pre deti. Ako sa vyjadrila Ducká, podmienkou je, aby to bola viacdenná aktivita počas školských prázdnin na Slovensku. Teda týka sa to aj jarných prázdnin. Využiť ho môže dieťa zamestnanca na základnej či strednej škole.

Podmienky nároku

Príspevok povinne uhrádza zamestnávateľ, ktorý má od 50 zamestnancov (menší dobrovoľne). Zamestnanec musí vo firme robiť minimálne 24 mesiacov. Požiadať o rekreačný poukaz možno za rok len u jedného zamestnávateľa

 Koľko dostanete

55 % oprávnených výdavkov uhradí zamestnávateľ

275 € bude maximálna suma, ktorú firma uhradí

500 € bude cena za pobyt, pri ktorej dostanete maxi­málny príspevok (275 eur je 55 % z tejto sumy)

Cena za pobyt môže byť aj vyššia ako 500 €, viac ako 275 € však zamestnanec nedostane

 

Na čo možno peniaze použiť

Ubytovanie

Najmenej na dve noci, pobytový balík s ďalšími službami

Detské tábory

– počas prázdnin (viacdenné aktivity)

 

Výber a Úhrada dovolenky

To, ako konkrétny zamestnávateľ uhradí pobyt, si určí vo svojom internom predpise

To, ktorú možnosť zvolil, si zistite vopred (môže aj obe)

Nie všetky hotely majú či budú mať zmluvu o úhrade poukazom, o možnosti sa vopred informujte

 

  1. Zamestnávateľ vám dá poukaz

Ešte pred pobytom dostanete od vašej firmy dovolenkový poukaz (formou karty, poukážky a pod.)

Svoj pobyt uhradíte týmto poukazom

Pozor: Hotel musí mať uzatvorenú zmluvu s poukazovou spoločnosťou!

 

  1. Zamestnávateľ uhradí faktúru

 

Vyberiete si pobyt na Slovensku

Absolvujete rekreáciu

Po skončení ju zaplatíte zo svojho vrecka

Zamestnávateľovi predložíte doklady o zaplatení a on vám časť výdavkov uhradí

Pozor: Dôležité je, aby váš zamestnávateľ umožňoval aj túto formu!

 

Od hotelov pýtajú neúmerné poplatky

 

Radúz Dula, člen prezídia, Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska

Momentálne prebiehajú rokovania. Prvé ponuky od poskytovateľov kariet (poukazov) prekročili hranice. Podľa našich informácií ponuky poukazových spoločností sa pohybujú od 10 do 12 %, pričom pri stravovacích poukážkach je to 1,5 až 2,5 %, takže pristúpili rádovo takmer k 5- až 10-násobku poplatkov za prakticky identickú službu. Poskytovatelia ubytovania rozhodne nie sú pripravení platiť 50 až 70 eur niekomu, kto nám sprostredkuje nejakú platbu. Je to také isté, ako keby sme za platbu šekom platili pošte 10 – 12 %. Sme ochotní platiť na úrovni poplatkov kreditných kariet, čo je od 0,8 do 1,5 %.

Zamestnávatelia môžu siahnuť po odmenách

Miriam Špániková, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení

Aktuálne neevidujeme snahu žiadneho zamestnávateľa nepriznať zamestnancom inú nenárokovateľnú odmenu z dôvodu poskytovania príspevku na rekreáciu. Je však pravda, že každý zamestnávateľ plánuje výšku osobných a sociálnych nákladov, a tieto je možné plánovať len v ekonomicky prijateľných a realizovateľných sumách, preto pre budúcnosť nevylučujeme, že niektorí zamestnávatelia môžu pristúpiť aj k zníženiu iných nenárokovateľných plnení pre zamestnancov.

Zredukujú benefity

Lucia Dovalová, analytička Poštovej banky

Mnoho zamestnávateľov už pred zavedením rekreačných poukazov poskytovalo príspevky na dovolenky svojim zamestnancom. Preto tieto nové opatrenia môžu zasiahnuť do tvorby, resp. úpravy firemných benefitov. Je veľmi pravdepodobné, že vo viacerých firmách dôjde k redukcii aktuálnych benefitov práve o túto sumu poukazov, keďže je to pre nich dodatočný náklad.

 

Plánujú podporu športu detí

 

Podobne ako rekreačné poukazy by mali fungovať aj športové poukazy, peniaze by mali byť oslobodené od daní a odvodov. Pre zamestnávateľov by však mali byť na začiatku dobrovoľné. Príspevok 500 € by sa dal využiť na aktivity dieťaťa zamestnanca v športovom klube.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.