Nový školský rok so zmenami na župných školách

Nový školský rok začal v pondelok 2. septembra aj pre 73 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja. Oproti vlaňajšku svoje brány neotvoria dve školy v Prešove a vo Svidníku, naopak v Poprade zasadnú po prvýkrát študenti novovytvorenej Strednej športovej školy. 

V sieti stredných župných škôl došlo k 1. septembru 2019 k viacerým zmenám, ktoré súvisia predovšetkým s iniciatívou krajskej samosprávy optimalizovať stredné školstvo v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK). Motívom racionalizácie je vybudovať kvalitné školstvo, ktoré bude reflektovať reálne potreby trhu práce, demografický vývoj a ekonomické aspekty. Kraj avizuje, že chce budovať silné, finančne i personálne stabilné školy, skvalitniť vzdelávací proces a v konečnom dôsledku priniesť lepšie podmienky pre žiakov i učiteľov.

„Mladým ľuďom v regióne chceme poskytovať kvalitné a moderné vzdelanie. V procese optimalizácie škôl preferujeme zlučovanie škôl, ktoré by malo priniesť zefektívnenie využitia priestorových kapacít , ale aj naplnenie úväzkov pre samotných učiteľov. V našom záujme je, aby sme zachovali všetky žiadané odbory v jednotlivých okresoch. Navyše ušetrené finančné prostriedky chceme nechávať v školstve na ich ďalšie fungovanie a zatraktívnenie vzdelávania na našich školách,“ uviedol vedúci Odboru školstva PSK Ján Furman.

Zo siete stredných škôl bola ku koncu augusta vyradená Stredná priemyselná škola drevárska v Prešove, školská jedáleň a elokované pracovisko v Jarovniciach. Študijné i učebné odbory prešli pod Strednú odbornú školu technickú na Volgogradskej ulici v Prešove s tým, že elokované pracovisko prešlo pod SOŠ lesnícku v Prešove.

V novom školskom roku už v sieti škôl nefiguruje ani Stredná odborná škola technická vo Svidníku. Rozhodnutím krajských poslancov študijné i učebné odbory sú zaradené do zoznamu odborov SOŠ polytechnickej a služieb arm. gen. L. Svobodu vo Svidníku.

Zmenou zriaďovateľa prešlo od 1. septembra aj Gymnázium v Giraltovciach. To po dohode PSK a  Giraltoviec prechádza do zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, ktoré vytvorí Spojenú školu so základnou školou a gymnáziom.

Krajská samospráva v aktuálnom školskom roku 2019/2020 rozhodla aj o zaradení  elokovaného pracoviska v Levoči ako súčasti SOŠ služieb Majstra Pavla do siete škôl, o zrušení elokovaného pracoviska v Hranovnici ako súčasti SOŠ agropotravinárskej a technickej na Kušnierskej bráne

v Kežmarku a rovnako vyradení školskej jedálne, ktorá bola súčasťou SOŠ polytechnickej A. Warhola v Medzilaborciach.

Formálnou zmenou prešli aj stredné umelecké školy v Prešove a Kežmarku, ktoré sa pre legislatívne úpravy zmenili na školy umeleckého priemyslu. Odpoveďou na zmenu zákona o výchove a vzdelávaní v oblasti štúdia športovcov je aj vznik novej Strednej športovej školy v Poprade, ktorá sídli v priestoroch tamojšieho Gymnázia na Kukučínovej ulici. Vďaka iniciatíve zriaďovateľa Prešovského samosprávneho kraja sa tu otvára jedna trieda odboru Športové gymnázium.

Prešovský samosprávny kraj má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti aktuálne 73 stredných škôl a 4 školské zariadenia. Aj keď počty študentov budú známe až po 15. septembri, krajská samospráva odhaduje, že do školských lavíc v župných školách si v novom školskom roku zasadne približne 23 700 školákov.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.