Vyhodnotenie jesennej časti mládežníckych družstiev

Mládežníci z MŠK Tesla Stropkov majú za sebou ďalšiu jesennú časť svojej sezóny, v ktorej nazbierali nové cenné skúsenosti a posunuli sa vo svojej kariére o malý krok vpred. Snahou klubu je vytvárať im čo najlepšie podmienky v tréningovom procese, aby ich rast bol po športovej a spoločenskej stránke len pozitívny.

Kategória dorastu, ktorú tvoria družstvá U19 a U17 odštartovala prípravu na nový formát súťaže letným sústredením v domácich podmienkach. Počas týždňa ich čakali dve tréningové jednotky vyplnené spoločným obedom. Špecifikom súťaže je boj o postup do novovytvorenej druhej ligy, ktorá bude pozostávať z ôsmich klubov zo skupiny Východ a ôsmich zo skupiny Stred. Základnú časť naši hráči zvládli a zmestili sa do postupovej pätice. Jesennú časť ukončili piatimi zápasmi nadstavby, ktorú tvorí desať tímov, pričom osem najlepších postúpi. Achillovou pätou tejto vekovej kategórie je účasť na tréningoch, ktorá je spojená a limitovaná so štúdiom mimo nášho mesta. Veríme však, že kvalitná zimná príprava prinavráti kvalitu a vzbudí predovšetkým ambicióznosť mladých ľudí.

Svoju letnú prípravu odštartovali sústredením aj všetky žiacke družstvá. Členovia tímov U15, U14 a U13 sa zúčastnili spoločného kempu v Bobrovci, kde odohrali niekoľko kvalitných zápasov a utužili kolektív. Svoje mini sústredenie mali v harmonograme aj hráči U12, ktorí sa najprv predstavili na známom turnaji Fragaria Cup a neskôr boli súčasťou Ritro futbal festivalu v Poprade. Počas oboch turnajov odohrali obrovské množstvo kvalitných zápasov a strávili spolu niekoľko nocí, čo výrazne vyformovalo celý kolektív. Leto vrcholilo ďalším ročníkom Memoriálu Alojza Lehockého, v ktorom naše 15–tky podľahli vo finále výberu VsFZ. Práve kategória U15 je zrkadlom žiackeho futbalu v MŠK. Striedavé výkony počas sezóny a nakoniec tesná prehra v boji o účasť v lukratívnej prvej štvorke priniesla jemné sklamanie. Pozitívom pre nás však je, že vo zvyšku sezóny by mali byť chlapci dominantnejší vo svojich zápasoch a môžu tak rozvíjať svoju hravosť. Veľmi vydarený prvý ročník má za sebou brankársky kemp Junior, ktorý prebehol na našom štadióne. Náš klub bol tiež organizátorom Mini Champions league, v ktorom družstvu U12 ušiel postup na celoslovenské kolo až vo finálovom rozstrele zo značky pokutového kopu. Klasickou akciou bol Street Cup, tento rok s krásnym počasím a rekordnou účasťou. Aj napriek postaveniu v tabuľke v jednotlivých kategóriách sme spokojní s predvedeným výkonmi U14, U13 a U12, pretože kvalita a potenciál jednotlivých hráčov je nasmerovaný správne a prejaví sa v ich ďalšej kariére. Veríme, že s potrebnou trpezlivosťou vnímajú celý proces aj rodičia, ktorým aj touto cestou ďakujeme za podporu po každej stránke.

Nezaháľali ani levíčatá z U11, U10 a U9, ktorí majú za sebou polovicu už druhej sezóny v takisto novom formáte. Podstatným je fakt, že výsledky jednotlivých zápasov sa nezaznamenávajú a tréneri a rodičia sa môžu plne koncentrovať na vytvorenie silného vzťahu k športu, ktorého pevnosť bude dôležitá vo veku, kedy do „hry“ prichádzajú nové možnosti. Teší nás progres našich talentov a široká podpora rodičov, ktorú vyjadrovali počas jednotlivých zápasov. Je potrebné pripomenúť, že práve prípravky majú deficit oproti väčšine klubov. Ich špecializácia na futbal začína až vo veku 9 rokov, pričom ich súperi zaspávajú s loptou už od svojich piatich rokov. Skorá, respektíve neskorá špecializácia je obrovskou témou vyvolávajúcou množstvo otázok. Sme presvedčení o tom, že naši chlapci tento deficit dobehnú v neskoršom veku, kedy už aj samotné výsledky budú pre nich podstatné a nebudú futbalom „prejedení“. Aj napriek tomu v nich pestujeme súťaživosť a vyžadujeme, aby sa stali víťazmi v každom zápase. Cesta k víťazstvu u nás vedie predovšetkým hrou, aj preto je chýb na začiatku pomerne viac, no práve chyby sú pre nás najlepšou školou. Pokračujeme aj v projekte Dajme spolu gól, kde sa venujeme chlapcom a dievčatám v predškolskom veku. Obsahom jednotlivých tréningov je predovšetkým pohybová príprava.

V tréningovom procese sú aj naše dievčatá, ktoré tento rok nastupujú v druhej lige žiačok. Žiaľ nedarí sa nám prilákať nové tváre a zvýšiť kredit dievčenského futbalu v našom meste. Aj napriek tejto nepriazni ďakujeme dievčatám, že sa snažia dôstojne nosiť znak nášho klubu a reprezentovať mesto v jednotlivých zápasoch.

Nezabudli sme ani na samotné vzdelávanie trénerov a náš trénerský tím sa zúčastnil školení v Nitre a v Poprade. Oboznámil sa s holandskou a nemeckou školou, spoznal novú metodiku SFZ v príprave mládeže a rozšíril svoje portfólio cvičení.

V zime nás čaká bohaté množstvo turnajov, v našej mestskej hale je v pláne spolu 15 turnajov. Prípravky cestujú na turnaje do Jasla a žiakov čaká Halová sezóna mládeže. Bohatý program prípravných zápasov čaká aj dorastenecké družstvá. Veríme, že nový rok nám prinesie ďalšie novinky, ktoré obohatia celý klub. Chceli by sme poďakovať Mestu Stropkov a mestskému podniku Služba za vytvorenie komfortu vynovením šatní a regenerácie. Ďakujeme rodičom za prejavenú dôveru a podporu našich myšlienok, trénerom za odvedenú prácu, všetkým zamestnancom klubu za prípravu a organizáciu každodenného chodu klubu a všetkým sponzorom za pomoc.

Dominik Teraz

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.