Uviedli sme do prevádzky prvé polopodzemné stojiská

Jediní na východe budeme naplnenosť kontrolovať online

V stredu podvečer sme uviedli do prevádzky dve moderné polopodzemné kontajnerové stojiská. Neobvyklý termín sme zvolili hlavne kvôli prezentácii nového projektu širokej verejnosti a poslancom mestského zastupiteľstva. Okrem ukážky inovatívneho systému zberu odpadu predstavil primátor Ondrej Brendza aj novú mobilnú aplikáciu, vďaka ktorej bude možné sledovať stav naplnenia kontajnerov online. V rámci východného Slovenska je Stropkov prvé mesto, ktoré svojim občanom takúto službu ponúka.  

„Nové stojiská sme vybudovali na uliciach Krátka a Chotčanská. Ide o lokality v centre sídliska Mier II s vysokým počtom bytových domov. Každé stojisko obsahuje šachty so štyrmi 5-kubíkovými kontajnermi na komunálny odpad, jednu šachtu s 5-kubíkovým kontajnerom na plasty a jednu šachtu s dvomi kontajnermi (2,4 m3 + 2,4 m3) na papier a sklo. Jedno takéto stojisko nahradí až 24 bežných 1100-litrových kontajnerov na komunálny odpad a zhruba 10 nádob na separovaný zber,“ priblížil projekt O. Brendza.  

V Stropkove sa rozhodli pre alternatívu so štvorcovým pôdorysom. Výstavba trvala zhruba tri týždne a celkové náklady dosiahli 62 tisíc eur. Oproti okrúhlym stojiskám boli náklady na výstavbu o čosi vyššie, mesto však bolo kvôli jestvujúcim sieťovým rozvodom limitované dostupným priestorom. Ušetrili tak asi 40 % dispozičnej plochy. „Vyvolanou investíciou projektu bolo aj zakúpenie výkonnejšej hydraulickej ruky pre mestský podnik Služba. Lepšiu efektívnosť zberu docielime aj vďaka online monitorovaniu naplnenosti kontajnerov pomocou ultrazvukových senzorov napojených na mobilnú aplikáciu. Túto možnosť budú mať aj samotní Stropkovčania a v prípade problémov nás môžu prostredníctvom aplikácie kontaktovať,“ doplnil primátor. Pre toto riešenie sa rozhodli aj z hľadiska bezpečnosti a ochrany kontajnerov, keďže senzory dokážu detekovať napríklad aj vznikajúci požiar.  

Veľkou výhodou nových stojísk je zníženie frekvencie vývozu odpadu, už spomínaná úspora priestoru a samospráva si pochvaľuje aj estetickú stránku projektu. Okrem toho je odpad neprístupný zvieratám a hmyzu, malý vhadzovací otvor eliminuje vyberanie odpadu, vďaka chladu zeme sa odpad rozkladá pomalšie, nešíri sa zápach a zber odpadu je hygienickejší. Odpad v šachte je tiež vďaka gravitácii lepšie zhutnený. „Ambíciou samosprávy je po vyhodnotení projektu pokračovať v budovaní takýchto kontajnerov v ďalších lokalitách a v prípade priaznivej finančnej situácie by v Stropkove mohlo v budúcnosti pribudnúť minimálne jedno stojisko ročne,“ uzavrel O. Brendza.

-msú-, foto: -mrn-

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.